Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Tajemno v kraji: bludný šlechtic, horský duch i brána do pekel

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 30. 09. 2021 12:29
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Dobří duchové, zlá strašidla i brána do pekla. Koho láká tajemno a přitahují jej záhady, ten může směle a neohroženě vyrazit na rozličná místa Libereckého kraje. Navštíví tajuplnou přírodní krajinu, ale i hrady se záhadnou historií.

„Hlavně děti milují záhady a tajemství, takže pokud spojí rodiče výlety právě s tajemným příběhem, je o jejich zájem postaráno. Nejrůznější kouty našeho kraje provází řada pověstí a příběhů, za kterými je možné putovat,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kdo se chce opravdu bát v krajské metropoli, měl by zamířit ke kostelu Nalezení svatého Kříže. Údajně tam straší zlý duch Christiana Platze z Ehrentalu, který se také někdy v podobě černého psa vydává na pochůzky Libercem. Na Ještědu pak řeže za temných nocí skály.

Právě Ještěd je sídlem dalšího strašidla. Od Jeschkengeista neboli Ještědského ducha toho moc dobrého čekat nelze, je považován spíše za démonské stvoření. Jeho jméno odkazuje na česko-německou minulost této oblasti, a právě od Němců se Jeschkengeist dočkal pošramocené pověsti. Kromě něj na Ještědu sídlí ještě nespočet skřítků.

Za dobrým ochráncem Jizerských hor, duchem Muhu, je třeba se vydat z Liberce k městečku Tanvald na horu Muchov. Těžko říci, jak duch vypadá – podle pověsti mu totiž jeho stvořitelé, jimiž jsou krakonošský Krakonoš a orlický Rampušák, dovolili, aby měnil podobu. Lze jej poznat toliko podle vůně jehličí, která se za ním line kamkoliv, kudy projde.

Své tajemství ukrývá i dominanta Českého ráje, zřícenina hradu Trosky. Pod věžemi Pannou a Babou se prý nachází doposud neprozkoumané chodby. Vchod do jeskyně, která vede k těmto chodbám, se nalézá asi půl kilometru východně od Trosek. Kdo se dostane přes všechny nástrahy, nalezne možná poklad, který ukryli místní loupežníci.

Vůbec nejpodivnější úkaz libereckého kraje je hrad Houska, známý též jako brána do pekel. Podle pověsti je hrad postaven nad skálou s propastí, které vede až do samotného pekla. Právě nad touto roklinou nechali zdejší pánové postavit hradní kapli s jedinečnou gotickou výmalbou.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky