Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Název sklářského studia z Křišťálového údolí inspirovali ruští vojáci

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 15. 02. 2021 16:13
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Bystro neboli rychle. Toto slovo často používali za napoleonských válek ve francouzských hospodách ruští vojáci, když se dožadovali rychlého občerstvení – odtud dnešní název bistro. A tímtéž slovem se inspirovali dva sklářští výtvarníci Dagmar Pánková a Leoš Smejkal, když v roce 2005 zakládali vlastní studio. Dostalo jméno Bystro Design a je další z firem, které působí v Křišťálovém údolí.

Spojení dvou výrazných talentů současného sklářského designu a výtvarného umění přináší mimořádně zajímavé výsledky, oceňované po celém světě. „Studio má svůj specifický moderní rukopis, který určitě nadchne milovníky současného designového skla,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Množství směrů, kterými se vydávají, je široké. V jejich tvorbě se nalézají návrhy elegantních a strohých i přírodou inspirovaných váz, misky a mísy, jemně zdobené nápojové sklo či pohárky, které se dají zapichovat do malých skleněných stolků; v neposlední řadě pak zdánlivě jednoduché a současně promyšleně komponované objekty.

Vytvářejí rovněž neobvyklá skleněná svítidla a autorské šperky. Všechny oblasti jejich různorodé tvorby ale mají dva společné jmenovatele. Prvním z nich je všudypřítomná nadsázka a smysl pro vtip a druhým zcela precizní řemeslné zpracování, které je pro oba umělce výsostně důležité.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky