Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Krkonošský výlet nabídne putování za řemesly a tradicemi

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 13. 04. 2022 13:57
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Po stopách tradic, krkonošských řemesel a za poznáním toho, jak se dříve žilo na horách i v podhůří Krkonoš lze vyrazit na výlet, kterým si lze zpestřit nejen prosluněné jarní dny.

Okruh za krkonošskými řemesly začíná na náměstí v Rokytnici nad Jizerou, odkud se nejdříve jde po žluté a červené turistické značce na vrchol kopce Stráž, zvaný někdy také Strážník. Z něj na město dohlíží čtyři patroni z erbu, symbolizující čtyři vesnice, které se v dávných časech spojily v město Rokytnice – Liška, Medvěd, Ovce a Horník – Hlídka na Stráži.

Trasa pokračuje po červené značce na náměstí do Jablonce nad Jizerou, dále po modré až na rozcestí Buřany, bus. Silnička nejdříve dovede k jedinečné památce lidové architektury a také historie mlynářství – Janatově mlýnu; jeho prohlídku je nutné si dopředu domluvit. Dále pak míří do Františkova, do Muzea a galerie Starý Kravín s expozicí připomínající dřívější život v Krkonoších.

„Život na horách nebyl rozhodně jednoduchý. Bylo to o celodenní práci všech, velmi skromné kuchyni, která využívala všechno, co rostlo během roku v okolí a na políčkách místních lidí. Kromě přírodních krás Krkonoš se v muzejních expozicích můžete seznámit právě i se způsobem života na horách,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Naučná stezka Dřevosochání lemovaná dřevěnými sochami a cyklostezka číslo 22 pak vedou zpátky do Rokytnice.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky