ať víme, jak to na našem webu žije?

Cyklovýlet představí Jelení vrch i Psího kostel

02. 07. 2021

Nenáročný terén pro pohodovou jízdu nabídne nenáročný, 29 kilometrů dlouhý cyklistický výlet, který je ideální pro horská kola. Provede Ralskem, jedinečnou oblastí Libereckého kraje.

„Budete se pohybovat v lehkém terénu, který zvládnou bez problémů i děti či starší cyklisté. Výlet lze zvládnout i ve vyšších letních teplotách a najdete tu také příležitost ke koupání,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Trasa začíná na parkovišti u infocentra Vojenský lesů v Hradčanech. Po cyklotrase Vojenských lesů se odsud dojede až k turistickému přístřešku a od něj nejdříve po neznačené cestě a  pak po žluté a zelené turistické značce až ke skalním útvarům Psí kostel a Skalní brána.

Psí kostel je 35 metrů dlouhý pískovcový převis přecházející do obrovské členité jeskyně, někdy také nazývaný Husův kostel. S baterkou tu lze prozkoumat kamenné komory podepřené přirozenými sloupy a chodby o celkové délce až 80 metrů. Spojitost se psy je tu patrně kvůli lovu – myslivci i jejich psi jeskyni využívali jako úkryt před špatným počasím. Dnes je jeskyně oblíbeným místem trampů.

Kousek od Psího kostela se vypíná skupina pískovcových skal s dalším pozoruhodným skalním útvarem – bránou s čtyři metry širokým a 2,5 metru vysokým otvorem, která může připomínat slavnější Pravčickou bránu ve zmenšené podobě.

Cyklotrasa 3054 dále povede borovicovými lesy do Dvojdomí, kde se napojí na trasu 3045. Po ní se okolo kopce Borný Mariánskou cestou dostanou cyklisté až na křižovatku s cyklotrasou číslo 25. Ta dovede na rozcestí U Flesla, odkud už se jede jen po zpevněných cestách do cíle.

Pro ty, kterým zbude ještě čas, je připravená nenáročná, 3,5 kilometru dlouhá okružní stezka, která začíná u informačního centra v Hradčanech a provede okolo skalního města Hradčanské steny. Své jméno dostala stezka podle jeřába popelavého, který je v této oblasti jedním z chráněných druhů. Na osmi tabulích se tu píše o přírodních podmínkách Ralska – geologii, fauně a flóře.

Detailní informace o celé trase jsou na odkazu www.mapy.cz/s/bucadohuca.

jan.mikulicka@kraj-lbc.cz