Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu

Památka roku 2015 Libereckého kraje

Ocenění "Památka roku 2015 Libereckého kraje" získala společnost FKP Frýdlant, s.r.o. (IČO 27261883), se sídlem Černousy 50, 464 01 Frýdlant za obnovu sýpek hospodářského dvora bývalého zámku v Černousích. Hospodářské budovy, sýpka a správní budova byly součástí barokního zámku v Černousích postaveného Filipem Josefem Clam-Gallasem v roce 1793. Areál byl v roce 1808 rozšířen a od roku 1838 používán správou clam-gallasovského velkostatku. Od roku 1886 zde byly pořádány tábory Německým horským spolkem pro Ještědské a Jizerské hory. Po roce 1945 přešel zámek do majetku státního statku a v roce 1984 byl zdemolován. Dochovaly se pouze hospodářské objekty, sýpka a správní budova. Zanikly i dva parky v okolí původního zámku.

Do soutěže bylo přihlášeno celkem 13 obnov kulturních památek, přičemž do užšího výběru bylo odbornou komisí vybráno 5 obnov včetně vítěze:

částečná obnova bývalého hostince Antonína Berana ev. č. 14 v Trávníčku,

obnova Alainovy věže v Chlumu pod Táborem,

restaurování výmalby kaple sv. Jana a Pavla na zámku ve Svijanech, foto Erwin Meier

a restaurování sousoší Tří Svatých v Osečné, foto Ehrlich Björn.

Posuďte sami, jak se obnova kulturní památky zdařila.