Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu

Dny lidové architektury

Zábava, poučení, odpočinek a nevšední zážitek v malebném prostředí lidových staveb, které charakterizují lidovou architekturu Libereckého kraje. To vše představují Dny lidové architektury, které se v Libereckém kraji budou konat o víkendu 17. - 18. července 2021. Již tradičně vám budou zdarma zpřístupněny venkovské usedlosti, mlýny, hostince, domy sklářů, malířů nebo básníků včetně bohatého doprovodného programu pro celou rodinu. V řemeslných dílničkách si vyzkoušíte svou zručnost, nakoupíte si na jarmarcích, pobaví vás divadelní a pohádková vystoupení, osvěží vás koncerty a točené pivo hostinského Berana, roztočíte to ve mlýnech a s folklórními soubory, poučíte se při ukázkách tradičních řemesel, výstavách a přednáškách, odhalíte záhady a tajemná zákoutí a vykouzlíte úsměv na tváři vašich blízkých.

Letošní devátý ročník pro vás otevírá celkem patnáct objektů. A na co se můžete těšit?

Představíme vám:

Tipy na výlety

Jilemnice

Doporučujeme návštěvu Krkonošského muzea s ozvučeným Metelkovým mechanickým betlémem nebo výstavou „Zdeněk Burian – Dobrodružství pravěku“ nebo procházku po naučné stezce „Jilemnice známá, neznámá“.

Křižany

Vydejte se pěšky nebo na kole do Krkavčích skal nebo do Loupežnické jeskyně!

Příšovice

Ideální východisko pro cykloturistiku. Zajeďte si na hrad Valštejn, zámek Hrubý Rohozec nebo na Dlaskův statek v Dolánkách. V případě nevlídného počasí doporučujeme navštívit výstavu „Na poslední cestě – zločin, trest a záhrobí“ v Kamenářském domě v Turnově.

Chrastava

Pro odvážné je připraveno "Chrastavského sklepení“ v Městském muzeu Chrastava, milovníky historie zaujme Horní Vítkov s ideální kopií středověkého dvorce Curia Vítkov.

Hamr na Jezeře

Objevte na kole krásy a malebná zákoutí Hamerského jezera, vydejte se k Chrástenskému vodopádu nebo do Osečné. Zdatnější mohou vystoupat na zříceninu hradu Děvín.

Krásná

Navštivte na kole nebo autem mačkárnu skla v Kokoníně  nebo se vydejte na rozhlednu Černá Studnice.

Železný Brod

Město plné zajímavostí a kuriozit. Zajděte do Minimuzeua skleněných betlémů nebo do Muzeua socialistických vozů. Výhledem se pokocháte na vyhlídce Šibeňák.

Kristiánov

Zajeďte si na kole na zámeček Nová Louka, na skalní vyhlídku Čertovy kameny nebo k rašeliništím Na Čihadle.

Frýdlant

Pronikněte za středověkou hradbu zámku Frýdlant, nahlédněnte do Špitálku s expozicí řemesel a historií města nebo zajděte do Železničního muzea s úzkorozchodnou motorovou lokomotivu T 36.002. Pěšky se můžete vydat na rozhlednu Frýdlantská výšina.

Trávníček

Vydejte se pěšky nebo na kole na zámek Sychrov, na kole do Hodkovic nad Mohelkou nebo do Českého Dubu.

Dolánky

Pohodnou pěší trasou se můžete vydat na zámek Hrubý Rohozec nebo do Klokočských skalDům přírody Českého ráje pro vás připravil putovní výstavu „Vlk náš staronový soused“.

Buřany

Muzeum a galerie Starý Kravín vás poučí v rámci stálé expozice "Život v Podkrkonoší". Zdatní turisté se mohou vydat na vyhlídku Strážník na vrcholu Stráže.

Bradlecká Lhota

Navštivte zříceninu hradu Bradlec nebo se vydejte do nedaleké ŽelezniceRegionální muzeum nabízí prohlídku expozicí „Pěstování a zpracování lnu a vlny“ s možností vyzkoušet si tkaní na stavu nebo předení na kolovratu.

Doksy

Navštivte nově zrekonstruovaný zámek v Doksech s Muzeem Čtyřlístku nebo Labyrintem strašidelných pohádek nebo se vydejte po stopách K. H. Máchy a vydejte se na vyhlídku Šibeniční vrch, Králův stolec nebo na zříceninu hradu Bezděz.

Kravaře

Vydejte  se za zříceninami středověkých hradů v okolí. Navštívit můžete zříceninu hradu Ronov, odtud můžete pokračovat na zříceninu hradu Hřídelík u Blíževedel. Za vidění stojí i rekonstruovaný poutní areál v Horní Polici