Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu

Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezka v Libereckém kraji a okolí

O víkendu 23. – 24. července 2022 se konají již tradiční Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezka v Libereckém kraji a jeho bezprostředním okolí. Letošní ročník vás opět zavede do často veřejnosti nepřístupných objektů, které můžete zdarma navštívit jen v tomto víkendu. Navíc jsme pro vás akci rozšířili za hranice Libereckého kraje. Nováčky letočního ročníku jsou myslivna v Karlově u Josefova Dolu, Bohatická rychta, roubená chalupa č. p. 94 v Železnici a Zemanův statek ve Stanovém, známý jako rodný dům spisovatele Antala Staška. Těšit se můžete na řemeslné dílničky, divadelní vystoupení, ukázky tradičních řemesel, výstavy, kapely, hry pro děti i dospělé nebo přednášky, to vše v originálním prostředí roubených chalup, mlýnů, statků, hostinců nebo papírny. Přijďte zažít něco nevšedního!

Zajímavé objekty lidové architektury, zejména podstávkové domy, podél cyklostezek a pěších tras na území Libereckého a Ústeckého kraje, a okresu Görlitz budou v letošním roce také popularizovány v rámci projektu „Za společným dědictvím na kole i pěšky“. Díky projektu dojde též k propojení přeshraniční sítě cyklostezek. Šlápněte do pedálů a vydejte se za lidovou architekturou Máchova kraje, Lužických hor, Jizerských hor nebo Pojizeří.

 Loga EU 

Do Máchova kraje vás zavede vůně bábovky a kávy ve Vísecké rychtě v Kravařích, na kus poezie v podání potulného barda Jiřího Wehleho zaskočte do Památníku K. H. Máchy v Doksech, za poznáním z čeho se v minulosti vyráběl papír a kdo byl hadrník do papírny v Hamru na Jezeře a za výrobou domácí obuvi a svátečního oděvu do Bohatické rychty.

Slunnou Itálii v Lužických horách vám ukáže Führichův dům v Chrastavě, s pověstným učitelem Igorem Hnízdem se setkáte ve staré škole v Křižanech a folklorní soubor Horačky to s vámi roztočí v Beranově hostinci v Trávníčku.

Na cyklotrase Jizerskými horami poznáte pytlácké náčiní v myslivně v Karlově u Josefova Dolu, jak vzniká plátno na stoletém tkalcovském stavu uvidíte na Zemanově statku ve Stanovým a odvážlivci navštíví kuchyni „černokněžníka ze Šumburku“ v Kittelově domě v Pěnčíně.

Při projížďce Pojiřím se dozvíte jak ukout podkovu nebo příst na kolovratu na Dlaskově statku v Dolánkách, za pohádkami, bylinkami a včelařstvím se vydejte na Běliště v Železném Brodě, zručnost si vyzkoušíte v RUČPRČKÁCH v Zelené roubence v Semilech, jak se ze zrna stane mouka a z mouky pečivo si vyzkoušíte v Dolením mlýně v Bradlecké Lhotě a prsty si zamotáte při předení a tkaní v roubené chalupě č. p. 94 v Železnici.

Přijďte pobejt!

 

Mediálním parnerem akce je internetový portál PROPAMÁTKY.