Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezka v Libereckém kraji a okolí
- Dny lidové architektury Čech, Moravy a Slezska zdarma otvírají brány lidových staveb
- Co jsou Dny lidové architektury Čech, Morava a Slezska?
- Příspěvek na doprovodný program
- Časový harmonogram
Dny lidové architektury o víkendu 22. – 23. července zdarma otvírají brány lidových staveb v Libereckém kraji.
„Jako každý rok, i letos předpokládáme velký zájem ze strany návštěvníků. Mimo možnost navštívit často běžně nepřístupné objekty, budou mít příležitost vyzkoušet si nejrůznější řemesla a také si užít kulturní program, který pro ně bude na mnoha místech připraven“, říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Ukázky řemesel, řemeslné dílničky, folklórní a divadelní vystoupení, odborné přednášky, lidová hudba, zábava, smích a netradiční zážitky vás neomylně zavedou do dvanácti objektů, které představují tradiční lidovou architekturu v Libereckém kraji a okolí. Přijďte strávit nezapomenutelný víkend!
Nic není nemožné! Za italskými plážemi i s Andělským hradem se zastavte v rodném domě malíře Josefa Führicha v Chrastavě. Beranův hostinec v Trávníčku představí novou výstavu „Roubenky na skle“ a pořádně to roztočí s Beranovým pivem, folkórním souborem „Horačky“ a zábavnou hereckou kapelou „Péro za kloboukem“. Nezapomenutelným zvukovým zážitkem bude zvonění zvoníků v lomnické zvonici, která je letošním nováčkem. Vyzkoušíte si výrobu plechových lisovaných zvonečků a duši pohladí vystoupení lomnického hudebního tělesa „Musica Cecilia“. Za starodávným barvířským řemeslem nebo za broušením drahých kamenů se vydejte do Běliště v Železném Brodě. V rámci celodenní zábavy na téma „Dětství a hrátky století zpátky“ si vyzkoušíte chodit na chůdách, honit obruč, prát na valše, vyrobit si lodičku z kůry nebo skřítka z klacíku. O „Rozvoji tkalcovství v Podkrkonoší“ se dozvíte z přednášky Mgr. Dany Grabcové v roubené chalupě Vlastivědného muzea a galerie v Železnici. Nově nabyté vědomosti si budete moci hned vyzkoušet na kolíkovém stavu nebo u kolovratu. Že bez práce nejsou placky se přesvědčíte v Dolením mlýně v Bradlecké Lhotě. Pod vedením mistra tradiční rukodělné výroby pana Jaroslava Fiegera si vyzkoušíte mletí obilí na kamenném mlecím sloužení a z vlastnoručně namleté mouky si upečete obilnou placku. Za unikátní konverzí vodního mlýna na papírnu poháněnou Francisovou turbínou se kutilové a technické typy vydají do papírny v Hamru na Jezeře. Děti se s mechovými skřítky mohou vydat za „Mechucheláckým dobrodružstvím“. O tom, jak vypadal rok hospodáře od jara do zimy se dozvíte na Dlaskově statku v Dolánkách. Připraveny jsou pro vás řemeslné workshopy předení na kolovratu, mykání vlny, plstění, tkaní, kování hřebů a podkov nebo ukázky opracování trámů. Pod bičíkem Toulavého koně ze stáje Mukařov se octnete na Vísecké rychtě v Kravařích. Uvidíte práci s koňmi, do tajemství svých řemesel vás zasvětí kovář, kameník i tesař a pobaví vás kousky potulných kejklířů. O léčivé moci bylinek i jedů se přesvědčíte v bývalém špitálku a současném Památníku K. H. Máchy v Doksech. Přijďte si vyrobit aromaterapeutický parfém, jednoduché rytmické nástroje, lapače snů nebo různé talismany. Že učení není mučení, ale zábava zjistíte ve Staré škole v Křižanech. Kromě dílniček nejen pro děti zhlédnete akrobatické vystoupení skupiny „Squadra Sua“ a vychutnáte si koncert lesních rohů v podání „Prague filharmonia horn tria“. Vůně pečeného chleba vás dovede až do Zemanova statku, rodného domu spisovatele Antala Staška. Vyzkoušíte si tkaní na stoletém tkalcovském stavu, vytvořte si šperk z bižuterie a poslechněte si písně z Podkrkonoší.
Přijďte si to s námi pořádně užít!
Mediálním parnerem akce je internetový portál ProPamátky