Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu

Cena o nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón na úrovni Libereckého kraje za rok 2019

Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska a Ministerstvem pro místní rozvoj soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Vítěz celostátního kola soutěže se stává držitelem titulu Historické město roku. Do krajského kola soutěže se v letošním roce za Liberecký kraj přihlásila tři města – město Frýdlant, město Jilemnice a město Nový Bor.

Město Frýdlant se zúčastnilo se statickým zajištěním krovu a 2.NP domu č. p. 74 na náměstí T. G. Masaryka, s obnovou části středověkého opevnění a se započatou obnovou restaurování hlavního oltáře v kostele Nalezení sv. Kříže.

Město Jilemnice se zúčastnilo s celkovou rekonstrukcí zahradního domku v areálu zámku. Součástí rekonstrukce byl i archeologický průzkum, završený unikátním nálezem pozůstatků někdejšího kostela sv. Alžběty, jenž posunul založení města do druhé poloviny 13. století V zahradním domku byly instalovány nové expozice věnované archeologickým nálezům v rámci výzkumů v areálu a také expozice věnovaná péči o zámecký park v době hraběte Jana Harracha.

Vítězem krajského kola soutěže se stalo město Nový Bor s obnovou celkem sedmi kulturních památek. Ukončena byla II. etapa výměny špaletových oken na budově radnice a bylo vyměněno 5 oken na domě č. p. 58. Na domě č. p. 135 pokračovala obnova objektu IV. etapou spočívající v obnově a restaurování fasády, na domě č. p. 166 byla zahájena výměna střešní krytiny a současně byla dokončena obnova sídla společnosti LASVIT spočívající v unikátním spojení historické a moderní architektury vestavbou skleněného domu mezi dva historické objekty. Na domě č. p. 106 pokračovala celková obnova a v objektu č. p. 100 vznikl minipivovar. Množství a kvalita realizovaných obnov vynesla Město Nový Bor mezi nominované na vítěze celostátního kola soutěže.