Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Starožitnému nábytku se v Severočeském muzeu dostává náležité péče

Anna Vašková

odborný zaměstnanec

  • 29. 07. 2022 12:28

Sdílet článek

V rámci projektu Záchrana pokladů z depozitářů Severočeského muzea probíhá také restaurování předmětů z podsbírky Dřevo-nábytek v ateliéru Svitas Art Design rodiny Špačkových ve Svitávce u Boskovic. Od léta 2021 zde bylo restaurováno prvních deset kusů starožitného nábytku.

„Historický nábytek nám dává zprávu o tom, jak lidé v té které etapě žili. V jakém byli postavení, zda byli dobře situovaní, či naopak. Vidíme na něm také řemeslnou zručnost, techniky a nástroje, které řemeslníci ve své době používali,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Sbírka nábytku v Severočeském muzeu zahrnuje řadu zajímavých exponátů vynikající uměleckořemeslné úrovně. Některé z nich se však od jejich získání dosud nepodařilo uvést do původního stavu, ve kterém bychom je mohli prezentovat návštěvníkům na výstavách nebo v katalozích. Nyní se díky projektu Záchrana pokladů z depozitářů Sveročeského muzea zrestauruje téměř čtyřicet historicky významných kusů nábytku reprezentujících tradici evropské uměleckořemeslné výroby v období 16. až 19. století,“ říká Jan Virt, kurátor sbírky nábytku.

V souboru se nacházejí čtyři skříně a jedna prosklená vitrínka, která sloužila k vystavování skla a porcelánu. Soubor dále obsahuje dva příborníky určené pro ukládání nádobí, jednu komodu s prací nástavbou a dva komodové sekretáře s tabernáklem.

Komoda se objevila v období baroka, jako nový typ nábytku určený k ukládání menších kusů oděvu. Měla zpravidla tři velké zásuvky. Na komodu někdy mohla navazovat psací nástavba ve formě výklopné psací desky, určená k vyřizování písemných dokumentů a korespondence. Z komody je odvozený komodový sekretář složený ze tří dílů. Na komodu navazuje ve střední části výklopná psací deska, na níž je nasazen nástavec se dvěma řadami zásuvek a skříňkou uprostřed.

Veškerá nábytková kování restaurátor očistil a zakonzervoval. Chybějící kování se nově vyrobila. Zhotoveny byly také nové klíče. Veškeré chybějící lišty a dřevořezby se doplnily a opravily se vady v materiálu. Vnitřní i vnější části povrchu dřeva restaurátor jemně očistil. Na některých kusech bylo potřeba odstranit konstrukční vady a nevhodné předchozí restaurátorské zásahy. Zrestaurované předměty byly převzaty kurátorem sbírky do depozitáře nábytku a jsou připraveny k prezentaci veřejnosti na výstavách nebo v expozici uměleckých řemesel.

 

TZ ve spolupráci se Severočeským muzeem v Liberci

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky