Strategie rozvoje kultury kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví
1. Co jsou kulturní a kreativní odvětví?
„KKO zahrnují činnosti, jejichž základy jsou lidská kreativita, dovednosti a talent. (…) Mají potenciál vytvářet bohatství a pracovní místa, zejména využitím duševního vlastnictví. Zahrnují činnosti či produkty veřejné, neziskové a tržní bez ohledu na druh a způsob financování subjektu, který je provádí. Přispívají svou přidanou hodnotou ostatním hospodářským odvětvím a mohou být zdrojem technologických i netechnologických inovací. KKO mají mnoho dalších pozitivních dopadů na společnost i na konkrétní jedince“. MKČR 2014
O kulturních a kreativních odvětvích se dozvíte více na portále
O připravovaných krocích na straně Ministerstva kultury pak na stránkách
2. Proč připravujeme Strategii rozvoje kultury v Libereckém kaji?
Kultura nás spojuje, přináší inspiraci, budí emoce, vzdělává nás a hraje roli v rozvoji naší identity. Kulturní nabídka ovlivňuje kvalitu našich životů v místech, kde žijeme a pracujeme. Kultura podporuje kreativní myšlení a je zdrojem pro inovaci, kreativní nápady pak pozitivně působí na ekonomický a sociální rozvoj regionu. Liberecký kraj chce být dobrým partnerem a zprostředkovat subjektům kulturních a kreativních odvětví příležitosti, které se na státní úrovni připravují.
Liberecký kraj si uvědomuje, jak je kultura důležitá a chce ji využívat jako nástroj strategického rozvoje regionu. Aby byl tento nástroj dobře využitelný, je třeba zmapovat kulturní potenciál kraje a potřeby místních hráčů kulturního dění. Proto je strategie připravována ve spolupráci s kulturními a komunitními aktéry i obcemi v Libereckém kraji.
3. K čemu Strategie slouží?
Strategie rozvoje kultury, kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví Libereckého kraje bude připravena na období let 2023-2028 a bude sloužit jako nástroj ke koordinaci rozvoje kultury a kulturních a kreativních odvětví v území. Na základě analýzy současného stavu kulturního prostředí Libereckého kraje upřesní roli kraje v podpoře kultury a kulturního dědictví a stanoví rozvojovou vizi, která bude doplněna o strategické cíle. K naplnění těchto cílů budou formulována jednotlivá opatření a aktivity.
4. Kdo spolupracuje na přípravě Strategie?
Strategii připravuje Liberecký kraj, přičemž hlavním tahounem zpracování je Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Na zpracování analytické i návrhové části strategie se podílí experti z dalších odborů krajského úřadu i zřizovaných organizací kraje. Proces zpracování vedou experti na kulturní plánování ze společnosti ONplan lab. Základním nástrojem realizace analytické i návrhové části strategie je pracovní skupina. Jejími členy jsou experti krajského úřadu, zástupci krajských zřizovaných organizací a k spolupráci jsou přizváni vybraní zástupci občanského a neziskového sektoru, obcí i jimi zřizovaných organizací. Členové pracovní skupiny jsou nominováni náměstkyní s gescí kultury Libereckého kraje a Odborem kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libereckého kraje.
5. Možnosti zapojení kulturní veřejnosti do procesu přípravy strategie
Do procesu tvorby analytické i návrhové části budou postupně zapojeni aktéři z oblasti kultury, kulturních a kreativních odvětví i kulturního dědictví v kraji. Díky zapojení aktérů do procesu tvorby strategie bude možné lépe poznat jejich potřeby a nasměrovat krajské nástroje podpory pro kulturu. Již v průběhu přípravy strategie vznikne základní platforma pro komunikaci aktérů v kraji, která následně usnadní samotnou realizaci této strategie.
- Hlavním nástrojem zapojení širší kulturní veřejnosti je konzultační skupina, která bude poskytovat zpětnou vazbu k výstupům pracovní skupiny. Zváni jsou všichni aktéři kulturního a kreativního sektoru v kraji i aktéři z oblastí přesahujících do veřejného, neziskového i podnikatelského sektoru, kteří budou mít o účast zájem.
- Širší veřejnost bude mít příležitost vyjádřit se jak k analýze, tak k návrhu Strategie podáním zpětné vazby prostřednictvím online formuláře.
- Hodnocení kulturního prostředí vybranými skupinami aktérů bude také sbíráno pomocí dotazníkových šetření.
6. Harmonogram přípravy Strategie a možnosti zapojení
TERMÍN | FÁZE PROCESU PŘÍPRAVY |
srpen - prosinec 2022 | Příprava analýzy současného stavu kulturního prostředí v Libereckém kraji |
leden - březen 2023 | Příprava návrhové části strategie |
duben - červen 2023 | Příprava akčního plánu strategie |
červen – září 2023 | Projednání strategie v orgánech kraje |
JIŽ PROBĚHLO
31.8. 2022 Setkání pracovní skupiny v prostorách Krajského úřadu Libereckého kraje
Pracovní skupina složená asi z 50 aktérů kultury, kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví diskutovala o hlavních silných a slabých stránkách regionu v oblasti kultury, kulturního dědictví a kulturních a kreativních odvětví.
PRÁVĚ SE DĚJE
19.10. – 4.11. Sběr dat pomocí dotazníkových šetření
- Dotazníkové šetření s obcemi k hodnocení kulturního prostředí obcí
- Dotazníkové šetření s organizacemi působícími v sociálních službách k hodnocení dostupnosti kultury pro specifické skupiny
- Dotazníkové šetření s managementem středních škol k hodnocení dostupnosti kultury v rámci školního vzdělávání
- Dotazníkové šetření k hodnocení kulturního prostředí v Libereckém kraji s žáky středních škol zřizovaných Libereckým krajem
Dotazníky byly zaslány přímo respondentům e-mailem.
PŘIPRAVUJEME
Leden 2023 / On-line konzultace analytické části
Přelom ledna a února 2023 / Setkání široké konzultační skupiny
Kulturní veřejnost bude informována pomocí komunikačních kanálů Libereckého kraje.
Kontakt:
Koordinátor procesu:
Mgr. Bc. Martin Féna
485 226 914
Ivana Maršálková
485 226 489