Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Výstavy v Oblastní galerii měly končit, potrvají však prozatím dál

27. 01. 2021

Již tři měsíce nikdo neviděl aktuální výstavy v Oblastní galerii v Liberci. Ty by měly pomalu končit, galerie se však rozhodla je prozatím  prodloužit ve víře v úspěšnou sezonu roku 2021.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo vyjednat prodloužení dlouhodobě připravovaných a náročných výstavních projektů až do doby, kdy snad již budou moci být opět přístupné veřejnosti“, říká ředitel OGL Pavel Hlubuček.

Výjimečná výstava Poezie a performance – Východoevropská perspektiva v hlavním výstavním prostoru galerie, která byla v loňském roce otevřena pouze na jediný den, nebude oproti původnímu předpokladu ukončena na konci února, ale bude pokračovat do 2. května tohoto roku. Rozsáhlý výstavní projekt, spolufinancovaný Česko-německým fondem budoucnosti, představuje specifický obor performativní poezie v širokém územním a časovém záběru celého bývalého Východního bloku od 60. let 20. století do současnosti. Prezentovány jsou výtvarné formy jako je video, fotografie, happening, objekt či zvukové záznamy. Zvláštním ohniskem výstavy je rekonstrukce experimentálního programu libereckého rozhlasového studia z konce šedesátých let minulého století.

Výstava z díla libereckého rodáka Davida Hanvalda Rukopis převzít nejde! potrvá oproti původnímu termínu až do 25. dubna. V rámci netradiční instalace, vytvořené na míru v prostoru podbazénové haly Lázní, je představen autorův cyklus obrazů s názvem Stavebnice dotvářený o nejnovější textové kaligrafie, který tematizuje kouzelný svět dětství a her.

Ve zredukované instalaci bude do 18. dubna pokračovat také výstava Ludvík Kuba (1863–1956). Dílo tohoto českého folkloristy, spisovatele a malíře je představeno v šíři mapující zásadní okamžiky v malířově tvorbě. Výstavu doplňují exkluzivní zápůjčky z českých galerií a dalších státních institucí. Výstava byla zařazena mezi projekty konané v rámci Roku Lužických Srbů v Libereckém kraji.

Současná výjimečná bezpečnostní situace rovněž zapříčinila mnohé další změny, které Oblastní galerie Liberec musela udělat ve svém výstavním programu na letošní rok – jednou z nich je i fakt, že výstava z díla významného českého krajináře Františka Kavána (1866–1941), původně plánovaná na jarní období, se uskuteční až v letní sezóně. Výstavní projekt, který se koná v roce 80. výročí umělcova úmrtí, bude oproti původnímu záměru podstatně rozšířen o zápůjčky z veřejných i soukromých sbírek a bude prezentovat  i díla dosud nikdy nezpřístupněná veřejnosti.

Vedle výstavních projektů připravených v jejich fyzické podobě chystají pracovníci galerie také výstavy virtuální – první vlaštovkou byla prezentace výstavy Ludvík Kuba (1863–1956), dostupná na https://exhibition.indihu.cz/view/LudvikKuba2020/start a další projekty budou brzy následovat.

TZ: Oblastní galerie Liberec

Jan Mikulička
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324