ať víme, jak to na našem webu žije?

Víkend v památníku a na rychtě přinese soutěž o bábovku i kreativní destrukci

18. 07. 2022

Po celé zemi se ve čtvrtý červencový víkend – 23. a 24. července – uskuteční tradiční Dny lidové architektury. Připojí se k nim i Památník Karla Hynka Máchy v Doksech a Vísecká rychta v Kravařích, obojí pobočky Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Po celý víkend do nich bude vstup zdarma. Sobota přinese kulturní program.

„Do této celorepublikové akce se zapojují i krajská muzea se svými pobočkami. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s památkami samotnými, ale také si užít volných dnů při pestrém programu, který pro ně kolegové z muzeí připravili,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje

Pohádku O Červené Karkulce zahraje v Památníku Karla Hynka Máchy v Doksech ve 14 hodin pražský divadelní soubor Pruhované panenky, poetickou náladu navodí od 16 hodin zhudebněné verše českých i světových básníků, které představí multiinstrumentalista a potulný bard Jiří Wehle. Nebude chybět spojení tvorby K. H. Máchy s blackout poetry neboli vizuální poezií, která vzniká kreativní destrukcí? Na zahradě památníku bude též možné vyzkoušet si umění krasopisu či vytvořit si bylinkový polštářek. K vidění budou rovněž výstavy, a to Hrady spatřené Karlem Hynkem Máchou a ilustrovaný básnický cyklus Tomáše Cidliny a Pavla Krause Domov/Heimat.

Na Vísecké rychtě v Kravařích pořadatelé na sobotu uchystali například oživlé expozice, které zajistí dva divadelní soubory. Dále budou k vidění ukázky historických řemesel – výroba šindelů a předení na kolovratu. Občerstvení zajistí Retrobufet z Nového Boru.

Od 9 do 14 hodin se uskuteční na rychtě soutěž o nejlepší bábovku; vyhlášení výsledků bude v 15 hodin. V 10.30 začne komentovaná prohlídka výstavy kávovin, bábovkových forem a vyšívaných kuchařek. Kateřina Ebelová, autorka výstavy, představí i další exponáty ze svých sbírek. Od 14 následuje přednáška s obrazovým materiálem a ukázka pražení s Kateřinou Ebelovou a Jaroslavem Světlíkem. Na Vísecké rychtě je mimoto k vidění stálá expozice malovaného nábytku a výstava s názvem Česká paní česky vaří, přitom dobře hospodaří.

jan.mikulicka@kraj-lbc.cz