ať víme, jak to na našem webu žije?

Sochy ze zbouraného domu dorazily z galerie do muzea. Tam je letos vystaví

25. 04. 2022

Dům, který po desítky let zdobily, ustoupil stavbě dopravního terminálu městské hromadné dopravy v dolním centru krajské metropole. Čtyři pískovcové sochy ze štítu takzvaného Möllerova domu však zkáze unikly a po letitém pobytu v Oblastní galerii je koncem roku získalo do svých sbírek Severočeské muzeum. Nyní procházejí restaurováním, aby se zakrátko objevily v muzejní expozici.

„V posledních letech prochází řada sbírkových předmětů ze sbírek Severočeského muzea restaurováním. Muzeum je úspěšné v získávání dotačních prostředků, ze kterých je většina restaurátorských zásahů hrazena,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Möllerův dům z roku 1803 se před demolicí nacházel v Malé Moskevské ulici v sousedství domu U Zeleného stromu. Spolu představovaly typ honosnější klasicistní zástavby. Sochy byly původně umístěny v bohatě zdobeném štítu směrem do tehdejší Spital-Gasse.

Poté, co byl dům ve druhé polovině 80. let kvůli plánované výstavbě nového terminálu MHD zbořen, byla čtveřice soch přemístěna do Oblastní galerie Liberec, jejího tehdejšího sídla v Liebiegově paláci vedle libereckého zámku, kde ve zcela nevyhovujícím prostředí zůstala prakticky až do roku 2021. Předtím, než začala současná rekonstrukce objektu, se podařilo sochy administrativně převést z majetku statutárního města Liberec do sbírek Severočeského muzea.

Sochy v podživotní velikosti 130 centimetrů, původem ze severních Čech nebo přilehlého Saska, jsou alegoriemi tří božských a jedné kardinální ctnosti: reprezentují Lásku, Víru, Naději a Moudrost. Sochy jsou cenným dokladem dokumentujícím stavebně-historický vývoj Liberce v první čtvrtině 19. století.

Restaurování se ujal Ondřej Sklenář. Kámen důkladně vyčistil, doplnil poškozené a chybějící části soch. Na závěr opatřil plastiky povrchovou úpravou,  jež zajišťuje odolnost proti vnějším vlivům v případě vystavení soch venku.

Cena restaurování činí 166 tisíc korun. Stotisícovou dotaci poskytlo ministerstvo kultury, zbytek dalo ze svého rozpočtu samotné muzeum.

Všechny čtyři zrestaurované sochy se ještě letos objeví ve stálé expozici Severočeského muzea, kde spolu se sochou Neptuna z let 1823 - 1826, dalšími stavebními prvky a vybranými artefakty doplní dlouhodobou expozici o dějinách krajského hlavního města Liberecké fragmenty.

jan.mikulicka@kraj-lbc.cz