Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek

18. 01. 2021

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště.

Výdaje na celý projekt přesahují 47 milionů, krajský příspěvek je deset procent. Z Evropské unie a státního rozpočtu poputuje devadesát procent, což činí 42,4 miliony korun, podíl Libereckého kraje je deset procent – 4,7 milionu. Pro Severočeské muzeum je to třetí projekt, podpořený Integrovaným regionálním operačním programem,“ uvedl Jiří Ulvr, krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Na restaurování více než 1300 sbírkových předmětů v celkem 21 podsbírkách Severočeského muzea jde největší část peněz: 33 milionů korun, což představuje 70 % rozpočtu. „Severočeské muzeum má statisíce sbírkových předmětů nevyčíslitelné hodnoty. Pokud jich restaurováním projde 1300, může to působit jako pár kusů. Bez dotace by to však v takovém rozsahu nešlo. Jsem tedy ráda, že díky ní jednak uchováme další část sbírek v dobrém stavu, a také budeme moci nabídnout návštěvníkům k vidění předměty, které bychom jinak vystavovali jen obtížně. Kromě zabezpečení depozitářů jsme totiž také získali prostředky na vybavení digitalizačního pracoviště, což znamená významný posun pro badatelskou práci i pro prezentování předmětů, které by nesnesly dlouhodobé vystavení,“ prohlásila Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Restaurováním se v současném pojetí míní především to, aby daný předmět byl očištěn, zbaven dalších nanesených vrstev z minulosti a někdy i neodborně provedených restaurátorských zásahů, zakonzervován  a případně citlivě doplněn o chybějící části. Cílem takového restaurování není, aby předmět vypadal jako nový, ale aby byly zachovány původní materiály a technologické postupy.

Zabezpečení sbírek v depozitářích, které pomohou peníze z projektu zajistit, se týká nákupu poplachových, zabezpečovacích, tísňových a kamerových systémů, mobilní klimatizace a hasicích přístrojů, stejně jako renovace a zvýšení bezpečnosti u vstupních dveří. Nákup vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště zahrnuje nářadí, skříně, regály, dílenský nábytek, obalový materiál, hardware i software, fotografickou techniku, spektrometr, skenovací zařízení, 3D Laser scanner, dron či speciální počítač. „To se netýká hlavní budovy muzea v liberecké Masarykově ulici, ale také jeho depozitářů v Mníšku, Harrachově, Jablonci nad Nisou, Liberci, Raspenavě a Sloupu v Čechách,“ doplnil radní Ulvr.

IROP + Min. místní rozvoj

Jan Mikulička
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324