Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Exponát měsíce října v turnovském muzeu upoutá krásou ametystů

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 07. 10. 2021 12:45
  • Kultura

Sdílet článek

Řadou zajímavých artefaktů ve své bohaté kolekci se může pochlubit Muzeum Českého ráje v Turnově. Muzejníci pravidelně vybírají exponát měsíce; pro říjen se jím staly dvě unikátní ametystové geody, jedna z oblasti Podkrkonoší a druhá z Brazílie. Geoda je označení dutiny v hornině, která je obvykle po vnitřním obvodu vyplněna menšími či většími krystaly minerálů, směřujícími dovnitř dutiny.

„Muzeum Českého ráje je vyhlášené mimo jiné skvělými geologickými a mineralogickými sbírkami. Je v nich řada unikátů, za kterými jezdí znalci i amatérští milovníci kamenů z celé republiky,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Menší ametystová geoda byla nalezena na Kumburku a pochází ze sbírky Jiřího Šolce.  Na první pohled zaujme sytě fialovou barvou, která převládá na špičce krystalů, zatímco spodní části krystalů jsou světlejší. Je to jen část geody, jejíž původní rozměr mohl být i několik desítek centimetrů. Ty největší nalezené v Podkrkonoší dosahovaly velikosti i přes půl metru a  krystaly uvnitř měřily mnohdy až 5 centimetrů.

O té největší pochází záznam z roku 1935. Byla nalezena nedaleko takzvaného Vzdychánku nad Prackovem a měřila 80 x 60 x 27 centimetrů. „Při zkoumání na místě nálezu byla rozbita na tři kusy. Ve všech třech částech byly dutiny o rozměrech 15–20 centimetrů s velkými sytě fialovými krystaly. Kde se dnes její části nachází, není známo,“ popsal kurátor geologické a mineralogické sbírky Muzea Českého ráje Jan Bubal.

Druhá ametystová geoda o rozměrech 50 x 40 x 15 centimetrů a váze zhruba 80 kilogramů pochází z Brazílie a je ve skutečnosti jen nepatrnou částí unikátního celku o velikosti 10 x 5 x 3 metry, která vážila 7 tun. Tvoří ji sytě fialové krystaly ametystu.

Obě uvedené geody jsou v muzeu k vidění v expozici Geologie a mineralogie. „V porovnání s obrovskými ametystovými geodami z Brazílie se zdají ametystové geody z Podkrkonoší nevýznamné, ale patří k nejkrásnějším a nejlepším v celé Evropě,“ dodal Bubal.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky