ať víme, jak to na našem webu žije?

Divadlo F. X. Šaldy o 17. listopadu rozsvítí demokracii zpěvem státní hymny z balkonu liberecké radnice

16. 11. 2020

Divadlo F. X. Šaldy se připojuje ke dvěma iniciativám oslav Dne boje za svobodu a demokracii. K akci s názvem Rozsviťme demokracii českou státní hymnou od Jihočeského divadla a k iniciativě neziskové organizace Díky, že můžem rozsvícením významných budov po celé republice do barev české trikolory.

V úterý 17. 11. 2020 se tak přesně v 17.11 hodin rozsvítí budova liberecké radnice a Šaldova divadla v barvách trikolory a pro umocnění tohoto momentu zazní z balkonu radnice píseň Modlitba pro Martu, kterou zazpívá Klaudie Ottlová. Poté zazní česká státní hymna v podání sólistů operního souboru Lívie Obručník Vénosové, Věry Poláchové, Dušana Růžičky a Josefa Kovačiče. Akce bude přenášena v přímém přenosu na Facebookový profil Divadla F. X. Šaldy.

K těmto netradičním formám oslav se připojují i další divadla v České republice, která přijala nabídku Lukáše Průdka z Jihočeského divadla. Hymna zazní například z balkonu Západočeského divadla v Chebu, Národního divadla v Brně, Divadlo Na zábradlí zahraje hymnu na piano před budovou divadla, demokracii hymnou rozsvítí i Moravské divadlo Olomouc, Městské divadlo Brno, Městské divadlo Mladá Boleslav a Dejvické divadlo. K rozsvícení významných budov po celé republice do barev české trikolory se připojuje více než 40 subjektů nejen po České republice (celý seznam je ZDE).

“Hledali jsme formu důstojné oslavy, která nebude v rozporu s platnými epidemickými opatřeními a aspoň trochu nám dovolí poděkovat těm, kteří pro nás svobodu a demokracii vybojovali. Proto nepořádáme průvod, nevyzýváme ke shlukování lidí, jen v otevřeném prostoru a z bezpečné vzdálenosti zahrajeme hymnu. Nechceme, aby se jednalo o jakoukoli formu demonstrace nebo protestu, celou akci chápeme jako oslavu demokracie. Jsem rád, že moji výzvu přijali i kolegové z jiných divadel, a hymna bude znít na více místech v České republice,” dodává k celé akci Lukáš Průdek z Jihočeského divadla.

„Naše společnost se nachází ve složité situaci. A možná právě proto je letos více než kdy jindy důležité připomenout si křehkost svobody, kterou jsme před 31 lety jako společnost nabyli. Uvědomit si, jak se stala samozřejmou součástí našich životů. Svoboda je ale především zodpovědnost – proto jsme se v letošním roce rozhodli přenést atmosféru oslav do online prostoru a dát občanům možnost připomenout si tento významný den naší historie z domova. Jako součást této připomínky bychom rádi uspořádali symbolický a bezpečný akt ve veřejném prostoru,“ doplňuje nezisková organizace Díky, že můžem z.s..

TZ: Divadlo F. X. Šaldy

jan.mikulicka@kraj-lbc.cz