Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Dílem měsíce v Oblastní galerii je Zátiší s lahví rumu

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 29. 12. 2022 14:32
  • Kultura

Sdílet článek

Život výtvarníka Jaroslava Krále a jeho figurální tvorbu mapuje aktuální výstava, která je nyní k vidění v Oblastní galerii v Liberci. Tato instituce vlastní několik děl tohoto zapomenutého umělce a jedním z nich je kresba Zátiší s lahví rumu, která vznikla kolem roku 1930.

„Kresba Zátiší s lahví rumu je Dílem měsíce, kterým galerie začíná touto již zažitou tradicí rok 2023. Upomíná na komorní výstavu a je také připomínkou 140. výročí malířova narození,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Tvorbě zátiší se Král, který žil v letech 1883 až 1942, nejintenzivněji věnoval v období mezi roky 1926 a 1938. Tehdy se jeho pozornost soustředila na předměty, které ho obklopovaly. Začal je studovat, seznamovat se s nimi, hledat jejich tvar. Stylově se výtvarníkova tvorba ustálila, když se plně ponořil do proudu evropské moderní malby, která v českém prostředí získala podobu lyrického kubismu. Neusiloval o věrné zachycení předmětu, ale o jeho přepodstatnění do podoby charakteristického znaku. Právě tento určitý dialog mezi reálným a abstraktním tvarem dodává Královým zátiším punc lyrické poezie.

Lyrický kubismus se v Československu rozvinul v době, kdy byl ve světě obecně již na ústupu. Nejednalo se však o krok zpět, vnesl naopak do českého umění novou energii, která se naplno rozvinula u poválečných umělců, jakými byli například František Muzika a ve své rané tvorbě i František Vobecký. Významnými představiteli lyrického kubismu byli Královi současníci Emil Filla a Alfred Justitz.

 „Každý obraz má svoje zákony výtvarné, podle kterých je vytvářen. Proto jest nutno formy i barvy přizpůsobovat těmto zákonům, a tak dlouho pracovat a hledat, až mne v obraze nic neruší, vše je vyrovnáno, harmonie barev a linií… Chci dosáhnout zobjektivnění obrazu, každá neurčitost, iluzivnost nekonečných dálek je subjektivní. V obraze nesmí být nic náhodného, vše vědomě vytvářeno, každý detail v barvě i formě musí býti organickou součástí celku,“ prohlásil o své vlastní tvorbě Král v roce 1931.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky