Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Autor zrcadlové stěny, nádobí a textilu na Ještědu Karel Wünsch by oslavil devadesát let

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 23. 06. 2022 11:23
  • Kultura
  • Rozvoj

Sdílet článek

Významným sklářským jménem spjatým se zdejším regionem je Karel Wünsch, výtvarník, který žil v letech 1932 až 2020. Pro Liberečany zůstává neodmyslitelně spojen především s horským hotelem Ještěd, pro který navrhl originální zrcadlovou stěnu, ale také soubory nápojového skla, stolní keramiky a textilu. Některé z těchto ikonických předmětů připomíná v hotelu Ještěd i dnes vitrína s několika exponáty ze sbírky Severočeského muzea v Liberci.

„Náš kraj obohatila a obohacuje stále řada významných sklářských jmen. Severočeské muzeum se sklu v rámci svých sbírek věnuje a pravidelně představuje veřejnosti to nejlepší, co se v nich nachází,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Rodák z Nového Boru zůstal celý život věrný zdejšímu regionu, přesto svou originální tvorbou výrazně přispěl ke skvělému renomé českého skla v domácím prostředí i ve světě. Po absolvování Průmyslové školy sklářské a Vysoké školy uměleckoprůmyslové působil od roku 1959 v tehdejším národním podniku Borské sklo deset let jako podnikový výtvarník a designer. Z té doby pochází dlouhá řada jeho skvělých návrhů a sériových realizací z oborů malovaného, rytého, leptaného, vrstveného, broušeného, hutnického i nápojového skla a rovněž několik pozoruhodných vitráží. Přes nesporné úspěchy v této návrhářské činnosti se v roce 1970 rozhodl pro samostatnou tvorbu – takzvaně na volné noze.

Toto rozhodnutí neukončilo spolupráci s borskými a dalšími českými sklárnami a otevřelo cestu k širokému rozvinutí nových výtvarných cílů. O jejich obdivuhodném rozpětí i o skvělých výsledcích přinesla první výmluvnou informaci výstava Karla Wünsche v Severočeském muzeu v roce 1975. Zahrnovala závěsné talíře z cyklů Sluneční disky a Orchideje, dekorativní poháry, volně tvarované vázy, plastiky a některé práce navržené pro tehdejší Ústředí uměleckých řemesel a podnik zahraničního obchodu Skloexport.

Výstavu doprovázel útlý a hodně svérázný katalog: v kartonovém obalu nabízel ve volném uspořádání spolu s texty v češtině, němčině a angličtině také deset černobílých fotografií Wünschových prací vykopírovaných z negativů vynikajících fotografů Jindřicha Broka a Miroslava Vojtěchovského.

Později dosáhl Karel Wünsch mnoha pozoruhodných úspěchů doma i na mezinárodní scéně a získal řadu ocenění. V roce 2008 byl vyznamenán Poctou hejtmana, roku 2022 obdržel Čestnou medaili města Liberce in memoriam.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky