ať víme, jak to na našem webu žije?

Kam za medvědem Brtníkem a masopustními maškarami? Do Zákup

28. 07. 2020

Vyrobit si karnevalovou masku a podívat se na zámek, kam se rád vracel i císařpán, je možné v Zákupech, které se řadí k obsáhlému množství Skrytých skvostů Libereckého kraje. Kromě vyhlášeného zámku tu je i pozoruhodné muzeum s papírovými karnevalovými maskami; zajímavými místy Zákup provede naučná stezka.

Výlet začíná na státním zámku Zákupy. Lze si tu vybrat ze dvou prohlídkových okruhů a s malými dětmi navštívit pohádkový svět s kostýmy a rekvizitami z vánočních pohádek České televize. K vidění je i výtah na ruční pohon z roku 1870. U zámku se nacházejí anglický a francouzský park. Přímo na nádvoří zámku, jenž je v podobě, v jaké ho vlastnil poslední český korunovaný král a rakouský císař Ferdinand Dobrotivý, je možné v kavárně ochutnat třeba místní zámecké palačinky.

„Na zákupském zámku odvedl velký kus práce bývalý dlouholetý kastelán Petr Weiss. Od letošního léta má již nástupce. Věřím, že proměna bude pokračovat, a to zejména rekonstrukcí hospodářského dvora a zahrady. Jsem si jistá, že potom se zámek stane jednou z nejvyhledávanějších perel našeho kraje,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Ze zámku pak vede cesta přes řeku Svitávku kolem bývalého kapucínského kláštera až k Naučné stezce Zákupy, která představí poutavá místa v okolí města. Z ní pak dál údolím Kamenického potoka okolo Pramene Tří Svatých až na Kamenický kopec a zpět do Zákup kolem Kaple svatého Josefa.

Netradičním suvenýrem z návštěvy Zákup pak můžete být ručně vyrobená karnevalová maska. Od roku 1884 totiž nepřetržitě trvá ve městě papírenská výroba a v Eduard Held muzeu na náměstí Svobody lze nejen navštívit expozici o historii výroby masopustního a karnevalového zboží, ale také si na zakoupený polotovar masku namalovat podle vlastní fantazie.

„Vidět, jak se vyrábí tradiční masopustní maska, je skutečný zážitek. Zákupy a jejich okolí mají rozhodně návštěvníkům co nabídnout,“ doplnila Vinklátová.

Celková trasa výletu Zákupami měří necelých šest kilometrů a je vhodná prakticky pro každého. Mapa je na odkazu mapy.cz/s/rabohavede.

jan.mikulicka@kraj-lbc.cz