ať víme, jak to na našem webu žije?

Českolipský komorní cyklus bude napodzim. FestivalLípa Musica se promění a připravuje online koncert houslisty Josefa Špačka

07. 04. 2020

Pandemie COVID-19 zásadním způsobem zasáhla i do aktivit spolku ARBOR – pořadatele Českolipského komorního cyklu a zejména Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica. Ochranná nařízení vlády přímo dopadají na aktivity spolku nejen v rovině nemožnosti pořádání aktuálně plánovaných koncertních akcí, zastavení prodejů vstupenek, ale také v souvislosti s uzavřením státních hranic.

V aktuálních plánech je proto  přesun koncertů Českolipského komorního cyklu na podzim, proměna plánovaného programu MHF Lípa Musica se zaměřením na podporu české kultury či online koncert uměleckého garanta, houslisty Josefa Špačka pro festivalové příznivce.

Předprodej vstupenek na letošní 19. ročník MHF Lípa Musica by měl být zahájen během června. O konkrétních náhradních termínech pro Českolipský kruh přátel hudby budeme informovat. Zakoupené vstupenky nadále zůstávají v platnosti. Vedle vlastních kulturních aktivit se spolek ARBOR zapojil i do pomoci potřebným výrobou textilních roušek. Ty distribuuje ve stovkách kusů svým příznivcům a partnerům i institucím zaměřeným na sociální a zdravotní péči v České Lípě.

„Českolipský komorní cyklus tedy přesouváme výjimečně na podzim a pokusíme se zachovat alespoň pět koncertů tohoto cyklu. Festival Lípa Musica jsme nuceni přepracovat úplně celý. Dramaturgie byla pochopitelně postavena tak, abychom představili ty nejlepší z nejlepších v rámci evropského měřítka a zároveň navštívili tradiční místa na německé straně. Hranice jsou zavřené a nikdo v současné chvíli nedokáže věštit z křišťálové koule, jak tomu bude na podzim. Naše cesta je tedy jasná, připravujeme výjimečný ročník, kde se představí výhradně čeští špičkoví umělci. Po Velikonocích chystáme virtuální koncert našeho uměleckého garanta, vynikajícího houslisty Josefa Špačka, který speciálně pro Lípu Musicu zahraje koncert za doprovodu klavíristy Miroslava Sekery. O způsobu, kde bude možno koncert v přímém přenosu zhlédnoutm, budeme včas informovat. V polovině května provedeme virtuálně naší festivalovou nabídkou, abychom v červnu otevřeli předprodej vstupenek," uvedl ředitel Lípy Musicy Martin Prokeš.

Spolek ARBOR se navíc přidal k apelu na důležitost role kultury v této komplikované době s cílem podpořit kroky ministra kultury Lubomíra Zaorálka, který usiluje o získání více prostředků na podporu kultury, včetně té regionální, ze strany státu a upozornit občany na důležitost kultury právě v situaci, kdy prochází společnost obtížnou zkouškou.

„Musíme se snažit, aby kultura v naší zemi přežila tuto těžkou dobu. Nejen kvůli lidem pracujícím v kultuře, jak občas slyšíme. Tato snaha je důležitá pro všechny lidi v naší zemi. I pro ty, kteří to v této době nemají za důležité,“ doplnila Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje a současně majitelka regionálního nakladatelství.

TZ: Lípa Musica

jan.mikulicka@kraj-lbc.cz