Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Lidové stavby Libereckého kraje (FOIBOS BOOKS s. r. o. 2014 za přisp. LK)

Lidové stavby Libereckého kraje (FOIBOS BOOKS s. r. o. 2014 za přisp. LK)

Novou publikaci, malého průvodce nazvaného Lidové stavby Libereckého kraje, pokřtili o víkendu na Dlaskově statku u Turnova pod záštitou Národního památkového ústavu organizátoři Dnů lidové architektury 2014.

Pramenitou vodou posvětili jeho cestu za zájemci o lidové stavby náměstkyně hejtmana LK Hana Maierová, někteří z autorů ředitelka Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová, pracovníci Národního památkového ústavu Pavel Bureš a Kamil Podroužek,  Lucie Čiháková a za organizátory také starosta Malé Skály Michal Rezler a známý moderátor a příznivec lidových či lázeňských staveb Václav Žmolík.

„V loňském roce proběhl úspěšně Rok lidové architektury konaný na počest 200. výročí narození Jakuba Bursy, slavného zednického mistra staveb tzv. jihočeského baroka. Díky kladnému ohlasu návštěvníků jsme se rozhodli pořádat pravidelně každý rok Dny lidové architektury. Hlavní program v rámci republiky byl v letošním roce v Libereckém kraji v neděli 20. července, tedy v předvečer narozenin stavitele Jakuba Bursy,“ řekl mimo jiné Oldřich Palata.

V letošním roce se konaly í Dny lidové architektury v týdnu od 14. do 20. července, kdy probíhaly tematické programy na různých místech České republiky. Hlavní program se uskutečnil na území Libereckého kraje pod názvem „Podél Jizery za lidovými stavbami na Turnovsku, Železnobrodsku a Semilsku“.

Prezentace lidové architektury úzce souvisí i s naším  hlavním turistickým tématem letošního roku – Po stopách letokruhů,“ připomněla Hana Maierová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro resort cestovního ruchu, kultury a památkové péče.

Virtuální trasa putování začala v Muzeu Českého ráje v Turnově, pokračovala přes Dlaskův statek v Dolánkách po Greenway Jizera, Zbirohy, Malou Skálu k Boučkovu statku a Vacardovu mlýnu. Dále pak do Běliště a Trávníků v Železném Brodě a končí v Semilech u roubenek v Jílovecké ulici. „Trasa se dala samozřejmě projít pěšky, projet na kole, koloběžce či autem nebo dokonce sjet na lodi po řece Jizeře i z opačného směru, tedy ze Semil,“ komentoval Václav Žmolík.

 „Muzeum Českého ráje připravilo i „pracovní list“, kde si budou moci návštěvníci ověřit své znalosti o lidové architektuře,“ poznamenala Vladimíra Jakouběová s tím, že zájemci o lidové stavby, ať dřevěné nebo skalní, se po Libereckém kraji pořádně projdou.

„Celý život se lidovými stavbami zabývám, nedávno jsem putovala po Šumavě, ale mohou říci, že ty naše stavby v našem regionu patří mezi nejkrásnější. Jde o to je neničit a starat se o ně,“ uzavřela ředitelka 

Pořadateli a organizátory Dnů lidové architektury Čech, Moravy a Slezska v roce 2014 byly FOIBOS BOOKS a Kotěrovo centrum architektury o.p.s.  Na akci na území Libereckého kraje spolupracovaly Liberecký kraj, Národní památkový ústav, Muzeum Českého ráje v Turnově, města Turnov, Železný Brod a Semily, Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech a Městské muzeum v Železném Brodě, obce Malá Skála a Příšovice a Koloběžky Český ráj.

Obsáhlou barevnou brožuru i s mapkou památkově chráněných objektů lidové architektury vydanou za finanční podpory Libereckého kraje mohou návštěvníci získat zejména v krajských muzeích v Turnově, Liberci a České Lípě i na vybraných místech zapojených do tohoto projektu.

Podrobnější program a tipy na další výlety lze dále nalézt na webovém portálu Libereckého kraje www.liberecky‑kraj.cz nebo na webových stránkách www.lidove-stavby.cz, www.npu.cz či www.propamatky.com.