Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Unikátní vánoční ozdoby z foukaných skleněných perel se mohou dostat na seznam UNESCO. Turnovské muzeum má zpracované nominační podklady

Bc. Dědková Markéta

tisková mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 08. 03. 2017 14:16

Sdílet článek

Muzeum Českého ráje v Turnově, které je pověřeným pracovištěm péče o tradiční lidovou kulturu v Libereckém kraji, zpracovalo nominaci pro zápis Ruční výroby ozdob z foukaných skleněných perel pro vánoční stromek na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva (UNESCO).

Youtube video

Tradice výroby vánočních ozdob ze skleněných perliček je od roku 2015 zapsána na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Libereckého kraje a na národním Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky zřízeném Ministerstvem kultury ČR.

„Skleněné perle jsou specifickou součástí sklářství v severních Čechách, kde se vyráběly od konce 18. století pro produkci bižuterie a vyšívání krojů. S rozšířením zvyku krášlit vánoční stromek ozdobami se od poloviny 19. století začaly používat k jejich rukodělné výrobě,“ popisuje Květa Vinklátová, radní pro řízení resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu. „Výrobní postupy zůstávají i po sto letech téměř stejné a foukání perliček je, stejně jako v minulosti, závislé spíše na zručnosti a zkušenostech foukače, než na dokonalé technologii. Montáž ozdoby je pak výlučně rukodělná,“ pokračuje radní.

Nominovaný prvek se v současnosti vyskytuje na území České republiky pouze v obcích Poniklá, Hrabačov, Mostek, Roprachtice, Roztoky u Jilemice, Semily, Bozkov a Cimbál v pohořích Krkonoše a Jizerské hory.

„Rozhodně se jedná o světový unikát. Věřím, že toto jedinečné zpracování skla posílí zájem o tradiční řemesla, ještě více zviditelní náš kraj a obohatí seznam UNESCO. Nominace musí být podána do konce března,“ dodává radní Květa Vinklátová.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky